Wytwarzanie odmian przez krzyżowanie cz. 10

By admin

23 lipca, 2017 Uprawa ziemi No comments
Tagi: uprawa jęczmienia, uprawa jęczmienia ozimego, uprawa juki, uprawa kalafiora, uprawa kapusty pekińskiej, uprawa kawy w domu, uprawa kiwi, uprawa lucerny

Przy pięknej i ciepłej pogodzie, wszystkie kwiaty jednego kłosa otwierają się prawie jednocześnie, a ich popękane pylniki wyzierają z pomiędzy plew. Zdaje się, iż plewy dłużej są otwarte, niż u pszenicy, u której zamykają się często już w przeciągu pół lub jednej godziny; u jęczmienia dzieje się to zwykle dopiero po upływie kilku godzin. Znamiona nie wychylają się zazwyczaj z pomiędzy plew.

U wszystkich odmian, pylniki po wyjściu z plew są już popękane, a znamiona, po wyjściu pylników, okazują się prawie zawsze już zapylone.

Rozumie się samo przez się, że w razie nieotwarcia się plew, odbywa się zapylenie i zapłodnienie wewnątrz jednego i tego samego kwiatu. Dzieje się to zawsze u jęczmienia pawiego, będącego odmianą jęczmienia dwurzędowego.

U jęczmienia samozapylanie jest regułą, a obcozapylanie należy do bardzo rzadkich wyjątków.

Kłosek owsa składa się z trzech krótkoszypułkowych kwiatków; dwa zewnętrzne kwiatki są zawsze większe od trzeciego środkowego, który zwykle zanika i nie daje nasienia.