Wytwarzanie odmian przez krzyżowanie cz. 12

By admin

12 października, 2017 Uprawa ziemi No comments
Tagi: uprawa grzybów w domu, uprawa grzybów w ogrodzie, uprawa herbaty, uprawa hiacyntów, uprawa hortensji, uprawa hydroponiczna, uprawa hydroponiczna pomidorów, uprawa hydroponiczna warzyw

Uzyskane mieszańce wyróżniają się zazwyczaj od innych roślin nie tylko kształtem, ale także i bujniejszym wzrostem, wcześniejszym, dłużej trwającym kwitnięciem (nie powodującym wszakże późniejszego dojrzewania) i większą wytrzymałością na zimno.

Potomstwo mieszańców jest nadzwyczaj skłonne do zmienności.

Pierwsze produkty krzyżowania cechują się wielką jednolitością; są one podobne mniej więcej w połowie do ojca, a w połowie do matki, lub też tak są podobne do jednego z rodziców, że w drugim dopiero pokoleniu, gdy ujawni się ich zmienność, można poznać, iż są mieszańcami. W ogólności, zmieniają się one tern mniej w pierwszym pokoleniu, im mniej pokrewne są formy rodzicielskie.

Wielka zmienność w drugim i w następnych pokoleniach jest niezawodnym dowodem, iż sztuczne skrzyżowanie udało się; gdzie nie ma tej zmienności, tam należy podejrzewać, że skrzyżowanie wcale nie nastąpiło.

Zmienność ta nie przyniosłaby nam pożytku, gdybyśmy za pomocą selekcji, prowadzonej systematycznie w oznaczonym kierunku i oddzielnej hodowli, nie starali się ustalić najlepszych osobników.