Wytwarzanie odmian przez krzyżowanie cz. 15

By admin

12 października, 2017 Uprawa ziemi No comments
Tagi: uprawa czosnku wiosennego, uprawa czosnku zimowego, uprawa dalii, uprawa derenia, uprawa derenia jadalnego, uprawa drzew owocowych, uprawa dyni, uprawa dyni jadalnej

Przysposobienie kłosów do zapylania pyłkiem innej odmiany uskutecznia się w pokoju lepiej i pewniej, aniżeli na polu, gdzie wiatr i niepogoda wywierają częstokroć ujemny wpływ; łatwiej także uchronić rośliny przed obcozapyleniem.

W r. 189-1 wicher zniszczył mi wszystkie krzyżówki, uskutecznione na polu. Obecnie przesadzam rośliny na wiosnę do doniczek i krzyżuję je w pokoju.

Zaznaczyć jednakże należy, iż rośliny, w pokoju hodowane, podlegają zwykle różnym chorobom; najczęściej pojawia się na nich rosa mączna, niekorzystnie oddziaływająca na wzrost.

Przed skrzyżowaniem, wypada naprzód kłos macierzysty (t. j. przeznaczony do zapłodnienia innym pyłkiem) odpowiednio przysposobić, a należy to uczynić na pszenicy najpóźniej w -24 lub 48 godzin po wyjściu kłosa z pochwy, na jęczmieniu i owsie jeszcze przed wykłoszeniem się.

W tym celu, wycina się na kłosie nożyczkami 2 dolne i 4 wierzchołkowe kioski, osadzone na czwartej części długości kłosa, od dołu i od wierzchołka.

Gdy kłos jest bardzo gęsty, zbity, zaleca się wyciąć jeszcze co drugi kłosek. Skoro pozostawione kioski zawierają, jak np. u pszenicy, po kilka kwiatków, w takim razie,.

odcina się w dalszym ciągu wszystkie kwiatki, wraz z plewami, oprócz kwiatków, najniżej osadzonych, albowiem te są najdogodniejsze do sztucznego zapylania.