Wytwarzanie odmian przez krzyżowanie cz. 18

By admin

12 października, 2017 Uprawa ziemi No comments
Tagi: uprawa agrestu, uprawa aloesu, uprawa amarantusa, uprawa ananasa, uprawa ananasów, uprawa arbuza, uprawa arbuzów, uprawa aronii

Pyłek zebrany pędzelkiem sypiemy do małych flaszeczek, na których dajemy odpowiednie napisy, zatykamy szczelnie korkami i ustawiamy w chłodnym a suchym miejscu, aż do chwili dojrzenia znamion na wykastrowanych kłosach. W ten sposób można pyłek przechowywać przez, parę dni, a nawet przez parę tygodni.

Rozróżniamy trzy sposoby zapylania, gdyż albo kładziemy na znamię cale pylniki, albo pociągamy po znamionach całym kwitnącym kłosem, lub też wreszcie umieszczamy zebrany poprzednio pyłek za pomocą pędzelka.

Przy pierwszym sposobie, koniecznym jest pozostawienie na kłosie macierzystym zewnętrznych plew kwiatowych, gdyż inaczej nie mogłyby się utrzymać pylniki, położone na znamionach.

Plewy kwiatowe odginamy palcami lewej ręki, podczas gdy prawą ręką wkładamy szczypczykami pylniki do środka kwiatów na znamiona, po czym plewy zaraz zamykamy lekkim dotknięciem palca.

Tu nie potrzeba nawet wcale zbierać pyłku, lecz ścina się kłosy wkrótce przed dokonaniem zapylenia.

W podobny sposób krzyżował z dobrym skutkiem zboża znany na tern polu P. Shirreff.

Drugi sposób zapylania, zasadzający się na pociąganiu znamion kwitnącym kłosem, może być stosowanym przy odmianach pszenicy, obfitujących w pyłek kwiatowy, mniej jednak jest pewnym przy pszenicach z małą ilością pyłku, a także przy jęczmieniu i owsie, również nie wiele pyłku zawierających.