Wytwarzanie odmian przez krzyżowanie cz. 20

By admin

12 października, 2017 Uprawa ziemi No comments
Tagi: rośliny 2 letnie, rośliny a zdrowie człowieka, rośliny akwariowe katalog, rośliny do oczka wodnego, rośliny egzotyczne sklep, rośliny jednoliścienne, rośliny kwasolubne, rośliny lecznicze

Do wszystkich tych czynności nie potrzeba zbyt skomplikowanych przyrządów, wystarczają: ostre, śpiczaste nożyczki, szczypczyki, lupa, torebki papierowe, woreczki z gazy, kilka flaszeczek, pędzelków, kawałek waty, paliki i nici do przymocowywania kłosów i tabliczki, na których zapisuje się nazwy rodziców, daty zapylenia itp.

Pierwsze ziarno roślin skrzyżowanych bywa zwykle, w skutek przytrafiających się tu i owdzie skaleczeń szypułki lub zawiązka, nieco drobne, niezupełnie wykształcone, lecz objaw ten nie jest dziedzicznym.

Owe dosyć niepozorne ziarna sadzi się wcześnie do doniczek, a po skiełkowaniu, pielęgnuje starannie, po czym przesadza się rośliny, wraz z ziemią, do szkółki, wybranej na dobrym kawałku gruntu, w takiej odległości, ażeby można było dobrze obserwować ich rozwój. Sadziłem uzyskane ziarno wprost na roli w polu i otrzymywałem dobry rezultat.

W celu ustrzeżenia roślin przed jakimkolwiek uszkodzeniem, należałoby, o ile możności, dać nad niemi siatkę ochronną lub postawić chłopaka, któryby ptaki odpędzał w czasie dojrzewania.

Różne krzyżówki, trzeba oczywiście sadzić oddzielnie, w pewnym oddaleniu od innych odmian.