Wytwarzanie odmian przez krzyżowanie cz. 26

By admin

12 października, 2017 Uprawa ziemi No comments
Tagi: 2 rośliny chronione, 3 rośliny okopowe, 5 roślin chronionych, 5 roślin okrytonasiennych, awokado uprawa z pestki, gaby roslin, rolnictwo a ochrona środowiska, rolnictwo a środowisko

Kukurydza wyróżnia się od innych zbóż kwiatami oddzielnopłciowymi, z których męskie tworzą na wierzchołku łodygi wiechę, a żeńskie znajdują się w tak zwanych kolbach nasiennych (kaczanach), wyrastających poniżej z kątów liści.

Zapłodnienie odbywa się najczęściej przez obcozapylenie. Bardzo łatwo otrzymuje się mieszańce kukurydzy, siejąc rzędami, na przemian, jedną odmianę obok drugiej; rozumie się, że następnie trzeba otrzymany produkt skrzyżowania sadzie oddzielnie i strzec przed zapyleniem inną odmianą. Wszystkie nieomal rośliny strąkowe, jak: wyka, fasola, łubin, groszek, esparcetta itp., ulegają zapłodnieniu za pośrednictwem pyłku z innych roślin.

Gdy zasiejemy obok siebie różnego koloru ziarna fasoli, otrzymamy jako produkt skrzyżowania osobniki, dające ziarna nakrapiane, różnobarwne.

Groch tylko stanowi tu wyjątek; zapładnia on się własnym pyłkiem. Sztuczne skrzyżowanie dwóch odmian grochu łatwo uskutecznić, trzeba tylko dosyć wcześnie wyciąć pylniki, a po paru dniach położyć pylniki, ucięte z innej odmiany. Już w końcu ubiegłego stulecia wyhodowała. Knight w ten sposób kilka nowych odmian grochu.

Mamy też liczne odmiany grochu ogrodowego, a między tymi niektóre wysoko uszlachetnione i odpowiadające swemu przeznaczeniu, czego jeszcze nie można powiedzieć o wielu odmianach grochu polowego. Pożądanym byłoby, ażeby i rolnicy poszli za przykładem ogrodników i starali się osiągnąć równie pomyślne rezultaty w wytworzeniu odmian plenniejszych i nie podlegających tak łatwo wyrodzeniu.

Krzyżowanie roślin strąkowych celem wyhodowania lepszych, pożyteczniejszych odmian, nie opłaciłoby się w zwykłych warunkach gospodarskich, gdyż w systematycznej selekcji mamy tańszy sposób ich uszlachetniania.