Wytwarzanie odmian przez krzyżowanie cz. 7

By admin

23 lipca, 2017 Uprawa ziemi No comments
Tagi: uprawa orkiszu, uprawa orzecha laskowego, uprawa orzecha włoskiego, uprawa ostropestu, uprawa papryki, uprawa pasowa, uprawa pieczarek, uprawa pietruszki

Kwitnienie rozpoczyna się zwykle na wysokości 2/3 do 3/4 długości kłosa (licząc od dołu) i odbywa się następnie po obu stronach szypułki, na dół i ku wierzchołkowi. W każdym pojedynczym kłosku kwitną środkowe czyli górne kwiatki zawsze nieco później, aniżeli boczne. Cały kłos może okwitnąć w przeciągu trzech do ośmiu lub więcej dni. Przy bardzo sprzyjającej pogodzie, może okwitnąć cały łan w przeciągu 8 dni; w zwykłych warunkach trwa period kwitnięcia od 2 do 3 tygodni.

Na pszenicy możliwym jest tak samozapylenie, jak i obcozapylenie, zazwyczaj jednak odbywa się samozapylenie.

Ważną dla praktyki jest okoliczność, że różne odmiany pszenicy mogą rosnąć obok siebie, a pomimo tego nie krzyżują się wzajemnie.

Zdarzyć się wprawdzie może niekiedy skrzyżowanie, lecz dzieje się to bardzo rzadko. Wtedy dopiero, gdy znajdziemy roślinę, która okazuje pośrednie, przejściowe kształty dwóch, w przeszłym roku obok siebie zasianych odmian, a kształty te przy dalszej hodowli okażą się bardzo zmiennymi, możemy twierdzić stanowczo, iż nastąpiło naturalne skrzyżowanie.