Wytwarzanie odmian przez krzyżowanie cz. 14

By admin

12 października, 2017 Uprawa ziemi No comments
Tagi: uprawa ekologiczna, uprawa ekstensywna, uprawa estragonu, uprawa eukaliptusa, uprawa facelii, uprawa fasoli, uprawa fasoli szparagowej, uprawa fasoli tycznej

W jakich odstępach czasu trzeba dokonywać owego odświeżania, zależnym to jest od wielu okoliczności, jak od klimatu, gleby, uprawy itp.; w każdym razie, winno ono być powtarzane co najmniej co trzy lub cztery lata.

Nie ulega kwestii, iż kto ma ziemię dobrą, w kulturze i pieniądze na zakupno innej, lepszej odmiany, ten prędzej dojdzie do celu, zaprowadzając zmianę nasienia.

O wiele większe znaczenie pod względem hodowlanym ma krzyżowanie, sztucznie wykonywane.

Dawniej, krzyżowano wyłącznie rośliny, rosnące pod golem niebem, na polu.

Dzisiaj, sieją niektórzy hodowcy np. pszenicę, jak zwykle, w jesieni, na polu, a po przezimowaniu jej w gruncie, na wiosnę, zanim zacznie się kłosić, przesadzają pewną ilość dobrze rozrośniętych roślin, wraz z całą ziemią, do doniczek.

Doniczki pozostawia się dopóty pod golem niebem, aż kłosy nie wyjdą z pochew Ustnych, od tej chwili wstawia się je do pokoju, którego okna i drzwi zawsze są zamknięte.

Postępowanie to przedstawia pewne dogodności, albowiem stawiając doniczki w miejscu chłodnym, cienistym lub ciepłem, słonecznym, możemy, w miarę potrzeby, opóźnić lub przyspieszyć kwitnięcie.