Hodowla nowych odmian przez wyszukiwanie nowych typów cz. 3

By admin

23 lipca, 2017 Uprawa ziemi No comments
Tagi: rośliny akwariowe, rośliny do akwarium, rośliny do ogrodu, rośliny doniczkowe, rośliny doniczkowe cieniolubne, rośliny dwuliścienne, rośliny egzotyczne, rośliny endemiczne

Zauważywszy roślinę lub chociażby tylko jeden kłos wyróżniające się od innych, na danym polu rosnących, wysiewamy całą zawartość kłosa (lub kłosów) w szkółce i oglądamy uważnie, co z tego wyrośnie. Przed sprzętem, wybieramy najlepsze kłosy do dalszego rozpłodu; nieraz obok pierwszego typu, uda nam się znaleźć jeszcze kilka innych odmiennych, dobrych typów, które również, na oddzielnych kawałkach wysiewamy, celem przekonania się o ich dziedziczności.

Skoro widzimy po kilku latach, że wyszukany typ dziedziczy stale swoje cechy, staramy się spotęgować i ustalić je, wybierając do siewu najdorodniejsze ziarna z najlepszych kłosów, lub też przeznaczając do rozpłodu systematycznie co rok najlepszy kłos, pochodzący z najproduktywniejszego ziarna. Ziarno, mające być uszlachetnionym, siejemy w szkółce, resztę zaś ziarna ze szkółki wysiewamy w polu na większej przestrzeni, dla sprawdzenia, jak się zboże zachowuje w warunkach zwykłej uprawy roli i czy warto je dalej rozmnażać.

Odmianie, która wyjdzie zwycięsko z próby i dziedziczy cenne swoje własności, można nadać nową nazwę i sprzedawać jej ziarno do siewu.