Zauważywszy roślinę lub chociażby tylko jeden kłos wyróżniające się od innych, na danym polu rosnących, wysiewamy całą zawartość kłosa (lub kłosów) w szkółce i oglądamy uważnie, co z tego wyrośnie. Przed sprzętem, wybieramy najlepsze kłosy do dalszego rozpłodu; nieraz obok pierwszego typu, uda nam się znaleźć jeszcze kilka innych odmiennych, dobrych typów, które również, na oddzielnych kawałkach wysiewamy, celem przekonania się o ich dziedziczności.
Skoro widzimy po kilku latach, że wyszukany typ dziedziczy stale swoje cechy, staramy się spotęgować i ustalić je, wybierając do siewu najdorodniejsze ziarna z najlepszych kłosów, lub też przeznaczając do rozpłodu systematycznie co rok najlepszy kłos, pochodzący z najproduktywniejszego ziarna. Ziarno, mające być uszlachetnionym, siejemy w szkółce, resztę zaś ziarna ze szkółki wysiewamy w polu na większej przestrzeni, dla sprawdzenia, jak się zboże zachowuje w warunkach zwykłej uprawy roli i czy warto je dalej rozmnażać.
Odmianie, która wyjdzie zwycięsko z próby i dziedziczy cenne swoje własności, można nadać nową nazwę i sprzedawać jej ziarno do siewu.