Hodowla nowych odmian przez wyszukiwanie nowych typów cz. 7

By admin

23 lipca, 2017 Uprawa ziemi No comments
Tagi: uprawa żyta, uprawa żyta hybrydowego, uprawa żyta w polsce, zboże azteków, zboże do siewu, zboże ekstrudowane, zboże fioletowe, zboże na kaszę

Większe stosunkowo znaczenie mają dwie odmiany, wynalezione przez Wollny’ego z Monachium, t. j. żyto jeżowe, o kłosie krótkim, wąskim, nabitym, krótkoościstym i żyto zwisie, mające kłos długi, zwisły, kłoski więcej od siebie oddalone, plewy długoościste i ziarno wielkie. Dziedziczność rzeczonych odmian nie została jednakże dotąd dostatecznie stwierdzoną.

Beseler w Anderbeck zauważył w pszenicy Square-head aż 16 nowych typów, wyróżniających się odrębnymi cechami.

Niezależnie od tego, ustalił prof. Drechsler ościstą odmianę pszenicy Square head, znalezioną na polu doświadczalnym w Getyndze. Heine w Hadmersleben wytworzył w nowszym czasie cenną odmianę pszenicy jarej, której dał nazwę Emma.

My dotąd na tym polu bardzo mało zdziałaliśmy.  Pojawiają się wprawdzie na każdej niemal wystawie różne rzekomo nowe zboża, nazywane zwykle od miejscowości, skąd pochodzą; zbóż tych nie można jednak żadną miarą uważać za nowe odmiany, gdyż nie przeprowadzono z niemi systematycznej selekcji, a najczęściej niczym one się nie różnią od odmian, od dawna już u nas istniejących.